WikiAirways.cz - internetová encyklopedie civilního letectví
Osobní nástroje
Z WikiAirways
Přejít na: navigace, hledání

Portugália Airlines

Portugália–Companhia Portuguesa de Transportes Aéreos, S.A. zkráceně PGA - Portugália Airlines je portugalská letecká společnost se sídlem v Lisabonu. Aerolinie je dceřinou společností TAP Air Portugal pro regionální lety. Společnost v současnosti létá na vnitrostátních a mezinárodní regionální linkách z Lisabonu a Porta pod kódem TAP Air Portugal.

Obsah

Kódy společnosti

  • IATA kód: nyní létá pod kódem TP (v minulosti společnost měla vlastní kód NI)
  • ICAO kód: nyní létá pod kódem TAP (v minulosti měla vlastní kód PGA)

Historie

Portugalia Airlines byly založeny 25. července 1988. Kvůli zpožděním v liberalizaci letecké přepravy zahájily provoz s jedním letounem Fokker 100 až 6. června 1990 letem z Lisabonu do Porta. Týž den aerolinie ještě uskutečnila let z Lisabonu do Fara. Protože portugalská legislativa v té době neumožňovala soukromým dopravcům mezinárodní pravidelné lety, společnost létala jen vnitrostátní linky a do zahraničí jen charterové lety. První mezinárodní lety byly zahájeny v červnu 1992 z Lisabonu a Porta. Za první dva roky společnost vykázala ztrátu 12 milionů dolarů. V roce 1993 hospodařila aerolinie poprvé s mírným ziskem. Většinovým akcionářem byla tehdy portugalská finanční skupiny Espírito Santo Financial Group (ESFG), která držela 84,34 procentní podíl. V roce 1999 byla společnost prodána koncernu SAirGroup, která zastřešoval Swissair a další letecké společnosti. Vzhledem k finančním problémům SAirGroup začátkem 90. let se nejednalo o prodej konečný.

V roce 2004 Portugalia Airlines přivítaly deseti miliontého cestujícího. V letech 2001-2005 společnost pravidelně získala od Skytrax ocenění „Best European Regional Airline“. V listopadu 2006 získaly TAP Air Portugal od EFCG 99,81 % podíl v Portugalia Airlines. V souladu s dohodou s Espirito Santo Financial Group převzaly TAP Air Portugal také šestiprocentní podíl Portugalia v handlingové společnosti. V návaznosti na převzetí přestaly Portugalia Airlines působit na trhu jako samostatná aerolinie. Společnost zajišťuje pro TAP Air Portugal vnitrostátní a mezinárodní regionální linky. Lety operovány pod kódem TAP Air Portugal, nicméně původní vzhled letadel zůstal zachován.

Destinace

Portugalia Airlines zajišťují vnitrostátní lety pro TAP Air Portugal, když létají do Funchalu na Madeiře, Lisabonu, Porto Santa, Fara, São Miguel, Pico, Terceira Ilha do Faial a Porta. Letouny Portugalia Airlines létají také na evropských linkách TAP Air Portugal například do Bruselu, Paříže a Londýna. Dceřiná společnost Omni Aviation létá pod značkou PGA Express z Lisabonu do Malagy, Sevilly a Casablanky.

Flotila

V listopadu 2012 se flotila Portugalia Airlines skládala ze 14 letadel s průměrným stářím 17,9 let:

Pod značkou PGA Express provozuje dceřiná společnost Omni Aviation: