WikiAirways.cz - internetová encyklopedie civilního letectví
Osobní nástroje
Z WikiAirways
Přejít na: navigace, hledání

Iraqi Airways

Iraqi Airways je národní leteckou společností Iráku. Operuje na vnitrostátních a mezinárodních regionálních linkách. Hlavní základnu má společnost na mezinárodním letišti v Bagdádu.

Obsah

Kódy společnosti

  • IATA kód: IA
  • ICAO kód: IAW
  • Callsign: Iraqi

Historie

Založení společnosti, první linky

Iraqi Airways byly založeny v roce 1946 rozhodnutím irácké vlády jako národní letecký dopravce země. Společnost spadala pod irácké státní dráhy a spolupracovala s britskou společností BOAC. V témže roce zahájily Iraqi Airways první vnitrostátní lety s pěti stroji De Havilland DH.89 Dragon Rapide zapůjčenými z Velké Británie. První mezinárodní linky provozované letouny Douglas DC-3 směřovaly do Bejrútu, Damašku a Lyddy. Po roce 1948 společnost zařadila do své flotily letouny De Havilland DH.104 Dove a Vickers Viking.

V říjnu 1955 převzaly Iraqi Airways první letoun Vickers Viscount, další dva stroje stejného typu pak o měsíc později. Čtvrtý Vickers Viscount pak společnost převzala v listopadu 1958. V letech 1955-56 společnost velmi rozšířila svou síť mezinárodních linek a zahájila pravidelné lety do Londýna.

60. a 70. léta

V roce 1961 se Iraqi Airways organizačně vyčlenily z iráckých státních drah a dále působily již jako samostatná společnost. V dubnu 1961 otevřely Iraqi Airways pravidelné letecké spojení do Prahy s mezipřistáním v Istanbulu a Bělehradě provozované letouny Vickers Viscount. V zimním období 1962/63 společnost provozovala mezinárodní linky z Bagdádu do Aleppa, Ammánu, Bahrajnu, Bejrútu, Bělehradu, Damašku, Dillí, Istanbulu, Káhiry, Karáčí, Londýna, Prahy, Teheránu a Vídně. Vnitrostátní linky spojovaly Bagdád s Basrou, Kirkúkem a Mosulem. V průběhu 60. let byly zahájeny pravidelné lety do Berlína/Schonefeld, Frankfurtu, Kuvajtu, Paříže a Říma. V roce 1965 si Iraqi Airways zajistily tři letouny Hawker Siddeley HS-121 Trident 1E, který od roku 1966 létal na pravidelných linkách včetně linky do Prahy.

V 1. polovině 70. let se do flotily Iraqi Airways dostaly dva letouny Tupolev Tu-124, které byly určeny pro přepravu vládních činitelů, nicmeně se objevovaly i na pravidelných linkách. V roce 1974 obohatily flotilu tři letouny Boeing 707-320C a dva stroje Boeing 737-200C. V roce 1976 společnost flotilu rozšířila o tři letouny Boeing 727-200, jeden Boeing 737-200C a dva stroje Boeing 747-200C. V průběhu 70. let společnost rovněž převzala letouny Antonov An-12 a Iljušiny Il-76 různých verzí. Koncem 70. let společnost nasazovala stroje Boeing 747 na pravidelné linky do Bangkoku, Bombaje, Dillí, Dubaje, Frankfurtu, Káhiry, Kuala Lumpur, Londýna, Paříže a Tokya. Na pravidelnou linku do Prahy, která byla v té době létána bez mezipřistání, nasazovala Boeing 707.

80. léta

S vypuknutím irácko-iránské války došlo k ukončení pravidelné linky do Teheránu. Z politických důvodů byly rovněž ukončeny lety do Damašku a Aleppa, kam se létalo s mezipřistáním v Mosulu. V roce 1982 společnost převzala i letoun Boeing 747SP (YI-ALM), který létal ve VIP úpravě a sloužil k přepravě vládních činitelů. Tento stroj mj. přistál v listopadu 1986 i v Praze - Ruzyni, kam s ním přicestoval tehdejší ministr zahraničí Iráku Tárik Azíz. V 1. polovině 80. let byla otevřena dálková linka do Rio de Janeira s mezipřistáním v Lisabonu (zprvu byla operována letouny Boeing 707, později Boeing 747), naopak ukončeny byly lety do Bruselu, Kuala Lumpur a Mnichova. Koncem 80. let došlo k útlumu linek do východní Evropy - v roce 1988 byly zastaveny lety Budapešti a východního Berlína, o rok později do Prahy a Sofie. V roce 1986 byla zrušena linka do Curychu, následující rok i do Ženevy. V roce 1989 byly zastaveny i dálkové lety do Rio de Janeira. V roce 1989 společnost posílila spojení s arabskými zeměmi, když nově zahájila lety do Alexandrie, Bahrajnu a Sanaa. V roce 1990 byla již jen krátce provozována dálková linka do Hanoje. V roce 1989 Iraqi Airways objednaly u výrobce 5 letadel Airbus A310, vzhledem k následnému vývoji událostí však letouny nebyly nikdy dodány.

Válka v Zálivu a mezinárodní sankce

Obsazení Kuvajtu Irákem v roce 1990 a následná Válka v Zálivu měla pro Iraqi Airways fatální následky. Po invazi do Kuvajtu uvalilo OSN na Irák mezinárodní sankce, které zahrnovaly i zákaz leteckého spojení s touto zemí. Krátce před invazí došlo k přeletu většiny letadel Iraqi Airways do zahraničí, hlavně do Jordánska, ale například Boeing 747SP byl přemístěn do Tuniska. Po porážce Iráku vyhlásily USA nad Irákem tzv. bezletovou zónu, která zahrnovala sever a jih Iráku. Mezinárodní sankce OSN zahrnující zákaz leteckého spojení zůstaly v platnosti až do pádu Saddáma Husajna. Činnost Iraqi Airways se omezila na provoz vnitrostátní linky Bagdád - Basra (obsluhované letounem Antonoc An-24) a charterové lety s muslimskými poutníky do Saúdské Arábie.

Obnovení mezinárodních letů

V průběhu druhé války proti Iráku došlo ke zničení několika letadel společnosti na mezinárodním letišti v Bagdádu. Svržení Saddáma Husajna znamenalo ukončení mezinárodních sankcí OSN, čímž se otevřela možnost k obnovení mezinárodních letů Iraqi Airways. Z důvodů mezinárodních právních žálob vůči Iraqi Airways byla práva k názvu a značce společnosti převedeny na novou společnost Air Iraq Co. 18. září 2004 společnost obnovila pravidelné lety z Bagdádu do Ammánu. 4. června 2005 došlo k obnovení vnitrostátních letů znovuzahájením provozu na lince Bagdád - Basra. V průběhu léta 2005 došlo k obnovení pravidelných letů do Arbilu a Sulaymaniyah. V Letouny společnosti jsou provozovány ve spolupráci s jordánskou společností Teebah Airlines.

Incidenty a nehody

23. září 1980, v době irácko-iránské války, iránské vojenské letouny sestřelily v blízkosti Bagdádu nákladní Iljušin Il-76 (YI-AIO), který letěl z Paříže. Všechny 4 osoby na palubě, osádka letounu, zahynuly.

25. prosince 1986 došlo k únosu letounu Boeing 737-270C, který letěl na pravidelné lince z Bagdádu do Ammánu. Při pokusu únosců dostat se do pilotní kabiny došlo k přestřelce mezi bezpečnostními agenty a teroristy, v těsné blízkosti kokpitu došlo k výbuchu granátu, který zranil posádku. Ta se pokusila o nouzové přistání v Araru v Saúdské Arábii, přibližně kilometr před letištěm letoun havaroval. Zahynulo 63 lidí z celkových 106 osob na palubě letounu.

Destinace

Mezinárodní destinace (prosinec 2005): Ammán, Dubaj, Istanbul, Káhira

Vnitrostátní destinace (duben 2006): Arbil, Bagdád, Basra, Sulaymaniyah

Flotila

Flotila Iraqi Airways se v prosinci 2005 skládala z následujících letadel:

Externí odkazy

Články Airways.cz

Tento článek používá materiál z článku "Iraqi Airways na Wikipedia".