WikiAirways.cz - internetová encyklopedie civilního letectví
Osobní nástroje
Z WikiAirways
Přejít na: navigace, hledání

Aloha Airlines

Letecká společnost zajišťující pravidelnou leteckou přepravu mezi Havajskými ostrovy a jejich spojení se západním pobřežím USA. Základnu má na Honolulu International Airport.

Obsah

Kódy společnosti

  • IATA kód: AQ
  • ICAO kód: AAH
  • Volací znak: Aloha

Historie

Letecká společnost Aloha Airlines byla založena v roce 1946 jako Trans-Pacific Airlines. Tuto společnost založil vydavatel z Honolulu Ruddy Tongg spolu se svými spolupracovníky, provoz byl zahájen 26. července 1946, kdy se uskutečnil první komerční let letounem Douglas DC-3 s cestujícími na palubě na lince z Honolulu - Hilo. Společnost zajišťovala charterové lety mezi Havajskými ostrovy, později také chartery mezi Havajskými ostrovy a pacifickým pobřežím USA. 6. června 1949 společnost obdržela licenci k provozování pravidelné letecké dopravy. V roce 1952 společnost přepravila celkem 175 tis. cestujících a vytvořila zisk ve výši 36 mil. amerických dolarů.

V roce 1958 se aerolinie dostala do potíží, do společnosti kapitálově vstoupil obchodník s realitami Hung Wo Ching, který získal 10 % podíl, došlo ke změně názvu na Aloha Airlines. V té době se flotila skládala z osmi letounů Douglas DC-3. V roce 1963 byla rozšířena o čtyřmotorové letouny Vickers Viscount, od poloviny 60. let společnost používala letouny BAC-1-11. Koncem 60. let dochází k vyřazení typů Fairchild F-27 a Vickers Viscount 700D, v roce 1969 se ve flotile objevuje první Boeing 737. Počátkem 70. let se připravovala fúze s největším konkurentem Hawaiian Airlines, těsně před uskutečněním nakonec ze spojení sešlo.

V roce 1983 společnost zavedla AlohaPass, věrnostní program pro časté cestující. V roce 1984 společnost po několik měsíců létala s letounem DC-10-30 na Tchajvan s mezipřistáním na Guamu. Roku 1986 došlo k přeměně společnosti z veřejné na soukromou, kontrolu nad aerolinií drží rodiny Chingů a Ingů. V roce 1987 společnost získala malou aerolinii Princeville Airways, která byla později přeměněna na Island Air. V roce 1998 zahajují Aloha Airlines pravidelné lety na Marshallovy ostrovy.

Od 14. února 2000 společnost létá pravidelné lety na západní pobřeží USA, když zahájila lety do Oaklandu a San Francisca. Během roku přibyly další nové destinace na západním pobřeží - Las Vegas a Orange County na jihu Kalifornie. Po událostech z 11. září 2001 dochází k 25 % redukci letů mezi Havajskými ostrovy a k propuštění 250 zaměstnanců. Další pokus o spojení s Hawaiian Airlines v roce 2002 byl neuspěšný. V průběhu roku 2002 byly zahájeny pravidelné lety do Rarotonga na Cookových ostrovech. 30. prosince 2004 požádala společnost o ochranu před věřiteli podle kapitoly 11 amerického zákona o bankrotech. Společnost prošla restrukturalizací a v polovině února 2006 chce požádat soud o zrušení bankrotového režimu.

Destinace

Destinace (únor 2006): Hilo, Honolulu, Kahului, Kona, Las Vegas, Lihu'e, Oakland, Orange County, Reno, Sacramento, San Diego.

Flotila

Externí odkazy

Tento článek používá materiál z článku "Aloha Airlines na Wikipedia".