WikiAirways.cz - internetová encyklopedie civilního letectví
Osobní nástroje
Z WikiAirways
Přejít na: navigace, hledání

Air Malawi

Air Malawi je národní leteckou společností Malawi. Operuje na vnitrostátních a mezinárodních regionálních linkách. Hlavní základnu má společnost na letišti v Blantyre, další základna je na letišti v Lilongwe.

Obsah

Kódy společnosti

  • IATA kód: QM
  • ICAO kód: AML
  • Callsign: Malawi

Historie

Air Malawi byla založena v roce 1964 jako dceřiná společnost CAA – Central African Airways. Flotila aerolinie se v té době skládala ze dvou letadel Douglas DC-3 a tří de Havilland DHC-2 Beaver. Společnost zahájila 1. srpna lety z Blantyre do Beira v Mozambiku a na lince Blantyre – Samima – Ndola. Od roku 1965 létala Air Malawi také do Salisburgu (dnes Harare), Antananariva a na Mauritius. V roce 1967 došlo k rozpadu nadnárodní CAA – Central African Airways a Air Malawi se staly samostatnou národní aerolinií Malawi. Společnost zařadila do své flotily dva letouny Vickers Viscount a Beech C55 Baron.

V roce 1970 byla flotila rozšířena o další DC-3 a letoun Hawker Siddeley 748. O rok později byl Beechcraft Baron nahrazen dvěma letouny Britten Norman BN2 Islander a pronajat od Zambia Airways první letoun BAC 1-11. V roce 1972 byl do flotily zařazen druhý BAC-1-11 a společnost ve spolupráci s British Caledonian zahajuje lety do Londýna. V roce 1974 dopravce koupil od British Caledonian letoun Vickers VC-10, se kterým zahajuje v prosinci pravidelné lety z Blantyre na londýnské letiště Gatwick. O rok později Air Malawi létají také do Amsterdamu. V září 1978 společnost vyřazuje letoun Vickers VC-10 z ekonomických důvodů ze své flotily a linka do Londýna je zastavena. V roce 1983 dochází k přesunutí všech mezinárodních letů z Blantyre na letiště v Lilongwe. Lety do Londýna však byly v roce 1979 z ekonomických důvodů zastaveny.

V dubnu 1985 obohatil flotilu letoun Boeing 747SP pronajatý od SAA – South African Airways, který byl opatřen nátěrem Air Malawi. Letoun použil jen prezident země Hasting Banda na svou cestu do Londýna a poté po 40 dnech vrácen pronajímateli.

V roce 1989 společnost objednala dva letouny Boeing 737-500, ale o rok později kontrakt změnila na jeden Boeing 737-300, který byl dodán v roce 1991. Ve stejném roce se objevil ve flotile první ATR-42, který umožnil vyřazení Hawker Siddeley 748. V roce 2005 společnost zahájila pravidelné lety do Dubaje a v lednu 2006 převzala první Boeing 737-500.

V roce 2000 se Air Malawi dostaly do vážných finančních problémů a vláda země se rozhodla aerolinii privatizovat. Nejvážnějším zájemcem o získání podílu byly SAA – South African Airways, ty však nakonec daly přednost investici do Air Tanzania. V roce 2007 bylo oznámeno, že vládá jedná s jihoafrickou aerolinií Comair, která měla zájem získat podíl 49 procent. Nakonec však i tento druhý pokus o privatizaci ztroskotal.

Destinace

Mezinárodní destinace (listopad 2011): Dar Es Salaam, Harare, Johannesburg, Lusaka

Vnitrostátní destinace (listopad 2011): Blantyre

Incidenty a nehody

  • 6. listopadu 1987 - mozambická armáda sestřelila letoun Short SC.7 Skyvan letící na vnitrostátní lince z Blantyre do Lilongwe, který narušil vzdušný prostor Mozambiku. Při katastrofě zahynulo všech 10 osob na palubě letounu.

Flotila

Flotila Air Malawi se v prosinci 2010 skládala z následujících letadel:

Externí odkazy

Tento článek používá materiál z článku "Air Malawi" na anglické Wikipedii.